Noże, Ostrzałki, EDC, Survival

Zastosowanie noża myśliwskiego - nie tylko na polowaniu

Nóż dla myśliwego charakteryzuje się przede wszystkim symetrycznym profilem, gdzie oś symetrii jest bardzo mocno i wyraźnie zarysowana. Krzywizna grzbietu oraz brzucha noża jest identyczna, tworzy pióro symetrycznie obosieczne, gdzie sztych jest ułożony centralnie. Na całej długości głowni zaostrzone są z kolei dwie krawędzie tnące. Dzięki temu, ten obosieczny nóż idealnie nadaje się również do walki wręcz. Posiada niepodważalne właściwości przebijające, zatem będzie świetny także i do samoobrony w lesie.

Noże myśliwskie

Noże znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. W kuchni, na grzybach, stosuje się je podczas polowań na zwierzynę i późniejszego oporządzenia jej. Każdy z nich charakteryzuje się trochę czym innym – mowa tu zarówno o budowie, jak i funkcji. Jeśli używamy noży zgodnie z ich przeznaczeniem, wtedy służą nam dłużej i w odpowiedni, zadowalający sposób. Czasem ważna jest ostrość, czasem tępość i bezpieczeństwo ostrza, innym razem może to być natomiast poręczność lub fakt, że można wybrany nóż w celu zabezpieczenia złożyć oraz w wygodny sposób przenosić.

Noże myśliwskie - rodzaj noży dedykowanych

Wybierasz się na polowanie? Super. Koniecznie zaopatrz się zatem w odpowiedni nóż myśliwski! Polowanie to prawdziwy test skuteczności nawet dla dedykowanych noży myśliwskich. Dobry nóż myśliwski – jaki jest w praktyce? Modele myśliwskie mają przede wszystkim służyć na polowaniu, a nie do codziennych czynności. Jest to wiedza kluczowa. Jednak ich rodzaj zależeć będzie tylko i wyłącznie od tego, czy używać je będziemy do patroszenia małego zwierzęcia, czy może jednak do jakiejś większej zwierzyny-zdobyczy, którą upolujesz jako doświadczony i odważny myśliwy. Wiadomo jednak, że każdy nóż dla myśliwego powinien mieć odpowiednią ostrość i głównie tym należy kierować się podczas jego doboru – oczywiście, pamiętając o skórowaniu i patroszeniu, czyli najczęstszym zastosowaniu myśliwskiego noża.

Nóż dla myśliwego – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli chodzi o podział noży myśliwskich to dzielą się one na wiele kategorii, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i sposób wykonania. Mamy więc następujące rodzaje noży: a. noże do patroszenia – najlepsze są te ze stali, z ergonomiczną rękojeścią i około 10 centymetrową głownią. b. noże do skórowania – tego typu myśliwski nóż służy do oprawiania zdobyczy, z podziałem na noże do oprawiania zwierząt drobnych (wąska i spiczasta głownia, umożliwiająca precyzyjne cięcie) lub zwierzyny grubej (krótka i szeroka głownia, z zaostrzonym ostrzem). c. noże do skłuwania – idealnie nadają się do skłuwania już rannej zdobyczy: sztuka polega na dokładnym trafieniu nożem w serce bądź tętnicę zwierzęcia.

Nóż myśliwski - konserwacja oraz pielęgnacja

Dbanie o nóż myśliwski - co warto na ten temat wiedzieć? Niezależnie od tego, jaki nóż myśliwski posiadasz lub posiadać zamierzasz, musisz koniecznie odpowiednio go traktować – zarówno samą głownię, jak i jego rękojeść. Zatem, czyść go dokładnie po każdym użyciu i wycieraj do sucha, konserwując tym samym najważniejszy jego element - ostrze. Pamiętaj również o należytym ostrzeniu, aby był on w każdej chwili narzędziem skutecznym oraz gotowym do użycia! Im więcej serca włożysz w dbałość o swój nóż dla myśliwego, tym dłużej Ci on posłuży. Odpowiednia konserwacja przedłuża bowiem żywotność każdego przedmiotu, w tym noża myśliwskiego.