Noże, Ostrzałki, EDC, Survival

Parametry techniczne noży składanych sprężynowych

Głownie noży sprężynowych nie są długie, ponieważ muszą zmieścić się w całej konstrukcji, aby bezpiecznie zostały schowane. Mimo wszystko należy liczyć się z tym, iż zastosowane mechanizmy mają pewne ograniczenia. Deklarowana wytrzymałość, a zatem i sztywność gwarantuje nie tylko funkcjonalność i satysfakcję z użytkowania, ale również jest w stanie zapewnić trwałość przez wiele lat. Większość producentów stosuje mieszanki składu chemicznego, które zapewniają nierdzewność konstrukcji, co jest szczególnie przydatne w chwilach użytkowania noża mającego kontakt z wilgocią czy związkami chemicznymi, np. podczas biwaków, w czasie wędkowania, żeglugi, czy w standardowych pracach ogrodowych. Osobną kwestią jest design oraz sposób wykonania takich noży, które powinny w stu procentach dopasowywać się do oczekiwań właściciela. Dla jednych kluczowa będzie konstrukcja przekrzywiona, dla innych prosta i wąska. Dobór rękojeści musi pasować do dłoni pod względem fizycznym.

Noże składane sprężynowe

Noże składane sprężynowe to jedne z popularniejszych ostrzy na rynku. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród amatorów, jak i profesjonalistów, ponieważ są bardzo poręczne i zazwyczaj nie kosztują wiele. Ich atutem jest zastosowanie mechanizmu automatycznego umożliwiającego szybka obsługę nawet w kryzysowych sytuacjach.

Mimo niewielkich gabarytów nóż sprężynowy zarówno współcześnie, jak i na przestrzeni lat był stosowany do wielu celów. W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na ostry i intuicyjny w obsłudze nóż producenci sukcesywnie ulepszali poszczególne mechanizmy, by oferta była jeszcze bardziej satysfakcjonująca, a przy tym i kusząca. W ofercie czołowych producentów znajduje się więc wiele propozycji noży składanych sprężynowych, które swoim wyglądem przypominają klasyczne rozwiązania, jak i nieco bardziej designerskie i oryginalne, które cieszą się szczególną popularnością wśród kolekcjonerów.

Noże składane sprężynowe

Nóż sprężynowy składany zwany również automatycznym charakteryzuje się obsługą przy pomocy jednego przycisku umiejscowionego na rękojeści. Jednosieczna głownia ma różne właściwości, ale z pewnością nie powinny nikogo zmylić jej niewielkie gabaryty. Ostrze może być równie wytrzymałe i ostre, jak nieco większe modele. Wybierając nóż należy dokładnie przyjrzeć się jego parametrom technicznym deklarowanym przez producenta oraz rozważyć jego przeznaczenie. W przypadku wykorzystania potencjału ostrza do celów innych niż jest przeznaczone może dojść do trwałego uszkodzenia konstrukcji zarówno poprzez stępienie, wyszczerbienie, jak i złamanie.

Noże składane sprężynowe bardzo często wykorzystywane są w pracach domowych, a także podczas prac ogrodowych oraz jako wsparcie do otwierania poczty. Mimo iż są uznawane za niebezpieczne, ponieważ ostrze może doprowadzić do poważnych wypadków prowadzących do ciężkiego poranienia, a nawet śmierci, to w prawie polskim nie są uznawane za broń, dlatego mogą być noszone w torbie, kieszeni lub plecaku.